7 Aralık 2021’de çıkış yapan ve KRAFTON Inc.‘in yeni oyunu Thunder Tier One, top-down stilini kullanan taktiğe dayalı stratejik nişancı oyunudur. Şu an oyun Steam platformunda satışa sunulmuş durumda ve fiyatı ise 99,00 TL olarak belirlendi.

Thunder Tier One, kullandığı stil ve sunduğu oynanış mekanikleriyle strateji ve taktiğe ilgi duyan oyuncuları kendine çekmekte. Oyun içerisinde farklı oyun modlarında çeşit çeşit taktikler ve stratejiler oluşturarak düşmanlarınızı alt etmeye çalışıyorsunuz. Oyunu oynayıp deneyimledik ve bu yazımızda sizlerle oyun hakkındaki düşüncelerimizi paylaşıyor olacağız.

Tek başınıza biraz sıkıcı.

İlk olarak şundan net bir şekilde bahsetmeliyiz ki oyunun kendine ait bir campaign modu var. Ve bu modu ister tek başınıza isterseniz de dört kişiye kadar co-op şekilde oynayabiliyorsunuz. Aslında oyunu eğlenceli hale getiren en önemli özelliklerden bir tanesi de bu diyebiliriz. Oyunu tek başınıza deneyimlediğiniz zaman nerde ne yapacağınızı, bir yere nasıl ulaşacağınızı ve düşmanları nasıl alt edeceğinizi kendiniz düşünmeniz gerekir. Fakat arkadaşlarınızla bu campaign modunu deneyimlediğiniz zaman neredeyse her eyleme birlikte karar verebilirsiniz. Oyunun en önemli özelliğinin tüm oyunu co-op olarak oynuyor olabilmeniz bence.

Düşünmeden hareket etmeyin.

Oyun sizi her adımınızı düşünmeye itiyor. Eğer acele ile görevi bitirmeye çalışırsanız büyük ihtimal birkaç kere başarısız olursunuz. Bunun nedeni ise oyun, temelinde stratejik bir yapı barındırıyor ve bu nedenden dolayı akılsızca yaptığınız hareketler size pahalıya patlayabiliyor. Sürekli bir sonraki hamlenizi düşünerek görevde ilerlemeli ve doğru taktikleri kullanmalısınız.

Ekipmanlarınızın özelliklerine dikkat edin.

Üstüne basa basa söylediğimiz oyunun stratejik ve taktiksel bir yapısının olması elbette ekipmanlara da yansıyor. Silahlarınızın ağırlığı, mermi kapasitesi, lazeri olması vb. etkenler sizi görevinizde başarıya götüren önemli kriterler. Örnek olarak eğer hızlı ve efektif olmak istiyorsanız hafif silahlar ve hafif zırhlar tercih etmelisiniz. Eğer düşmanınıza daha fazla hasar yağdırmak istiyorsanız ağır ve güçlü silahlar seçmelisiniz. Bunların yanında kullanacağınız bombaları da görevinize uygun seçmelisiniz ki uygun zamanda onlardan yararlanabilin. Oyunun bu tarz detaylara önem vermesi iyi bir özellik ve çeşitliliği arttırması nedeniyle farklı stratejiler deneyebilirsiniz. Ayrıca ekipmanlarınızı özelleştirebilme imkanınız da var.

Oyunun mekanikleri pek tatmin edici değil.

Açıkçası benim çok değer verdiğim özelliklerden olan vuruş hissiyatı maalesef oyunda pek tatmin edici değil. Öyle ki bazen vurduğum düşmanı öldürüp öldürmediğimi anlayamadığım anlar yaşadım. Dürüst olmak gerekirse top-down oyunların en zorlayıcı kısımları da buralar oluyor. O hissiyatı oyuncuya geçirmek biraz zor olur. Çok kötü bir seviyede olmasa da geliştirmeye açık ama şu an tatmin edici olmayan bir hissiyata sahip bu mekanikler.

Oyun modları biraz çeşitli ve iyi.

Oyun içerisinde campaign modu hariç çok oyunculu modlar da barındırıyor. Bu modlar sırasıyla şu şekilde;

Exfil: Saldıran takımın belirli bir süre içinde bir paketi çıkarmakla görevli olduğu ve savunan takımın mümkün olan her yolu deneyerek bunu yapmasını engellemesi gereken bir 4v4 moddur.

Advance & Secure: Takımlar birkaç bölüm boyunca savaşmak ve zafer kazanmak için kafa kafaya mücadele ediyorlar.

Domination: Bazı kontrol noktalarını oyuncuların ele geçirdiği, patlayıcıları etkisiz hale getirdiği ve karşı saldırılara karşı savunduğu ve en fazla dört oyuncunun zamana karşı yarıştığı bir PVE modudur.

Deathmatch: Sekiz katılımcıya kadar destekleyen klasik bir ölüm-kalım modu.

Açıkçası benim aralarında en keyif aldığım mod Domination oldu. Zamana karşı olması nedeniyle biraz daha efektif ve hızlı ilerleyen bir mod olması oyuna biraz daha fazla aksiyon katıyor.

Görsel olarak çok başarılı bir yapım.

Oyunun en eleştirilmeyecek kısmı belki de burası olabilir. Mükemmel bir görselliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Gerek çevre kaplamaları gerek haritaların muhteşem görünmesi… Görsel olarak muazzam bir iş çıkartmışlar. Bunun üzerine pek söz söylemeye gerek yok.

Bölüm dizaynları genel olarak iyi.

Değinmek istediğim noktalardan birisi de bölüm dizaynı. Oyunun taktiksel ve stratejik yapısına uyan bölüm dizaynlarına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Farklı yollarla görevlerinizde ilerleyebileceğiniz özgürlüğü size olduğu kadar sunuyor. Genel olarak iyi bulduğumu söyleyebilirim.

Oyun tamamen modlanabilir olacak.

Oyun şu an sahip olduğu modların yanı sıra oyunu oynayan oyuncu topluluğu tarafından da tamamen modlanabilir olacak. Oyuncular kendi tasarladıkları karakterleri, haritaları, silahları ve daha birçok şeyi ilerleyen zamanlarda oyuna mod olarak ekleyebilecekler. Tabii ki bu da oyunun havuzunu günler geçtikçe arttıracak detaylardan bir tanesi. Bu nedenle oyun gelecekte birçok içerik vaat ediyor diyebiliriz.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i5 3.3 GHz
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 950
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i7 3770K
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan

Özet

Oyun genel olarak çoğu temel şeyi iyi yapıyor fakat bahsettiğim gibi vuruş hissiyatı ve çatışma mekanikleri beni pek tatmin etmedi fakat oyun geliştikçe bu özelliğin de gelişeceğini düşünüyorum. Oyun taktiksel ve stratejik olarak başarılı bir yapım. Bölüm dizaynları genel olarak iyi ve görsellik konusunda mükemmel. Top-down tarzı stratejik nişancı oyunu seven herkesin beğenerek oynayacağını düşünüyorum ve bu tarzı seven herkese denemesini tavsiye ediyorum.

Oyuna verdiğim puan: 7/10

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin