Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi, bundan 52 yıl önce Apollo 11 görevinde kullanılan Apollo Guidance Computer modeli ile Bitcoin madenciliği yapmayı başardı.

Eski bilgisayarları yeniden hayata döndürmekle ün kazanan yazılımcı Ken Shirriff, 1960’lı yıllardan kalma Apollo 11 uzay programında kullanılan Apollo Guidance Computer bilgisayarında Bitcoin madenciliği yapmayı başardı.

Shirriff, kişisel internet sitesinde Bitcoin madencilik kodunu entegre etmeyi başardığı cihazın dünyada çalışır durumdaki tek AGC olduğunu yazdı.

Apollo Guidance Computer, ilk entegre devre barındıran bilgisayar olma özelliğindeki AGC modeli 16-bit kelime uzunluğu ve yazılımı barındıran özel bir ROM’a sahipti.

Ken Shirriff sadece 256 kelime erişim kapasitesine sahip olan bu sistemde 240 kelimeyi SHA-256 algoritması için ayırırken kalan 16 kelimeyi de farklı ihtiyaçlar için tekrar tekrar kullanmak zorunda kalmış. Uzun uğraşlar ve hata ayıklama süreçleri sonucunda bilgisayar 10.3 saniyede bir 1 kazım oranı elde etmeyi başarmış.

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin