Hardware (donanımsal) RAID, işlemenin ana kart veya ayrı bir RAID kartı üzerinde yapıldığı bir RAID (yedekli bağımsız disk dizisi) biçimidir. RAID, verileri birden çok sabit diske yayarak çakışan G / Ç işlemlerini dengeler. Bu, performansı iyileştirir ve arızalar arasındaki ortalama süreyi artırarak hata toleransını artırır. RAID, bir donanım veya yazılım sistemi biçiminde olabilir.

HUANANZHI-X79

Hardware (donanımsal) RAID ile mantıksal diskler, sistemin dışında yapılandırılır ve yansıtılır. Fiziksel bir denetleyici, verileri mantıksal birimler olarak uygulamalara ve işletim sistemlerine sunarak diziyi yönetir. Denetleyici bir PCI veri yolunda bulunur.

Hardware (donanımsal)RAID ve yazılım RAID arasındaki fark, RAID işlemenin gerçekleştiği yerdir. Yazılım RAID, işlemi ana bilgisayarın CPU’sunda gerçekleştirir. Sunucu işlemcisini kullanmadığı için Hardware (donanımsal) RAID daha iyi performans sağlar. Ancak ek donanım ihtiyacı nedeniyle yazılım RAID’den daha pahalıdır.

Gerekli midir?

Sunucu arabirimlerinde kullanıldığı taktirde evet. Oyun performansı ile öne çıkmayan sunucu işlemlerinde performans artışı sebebi ile gerçekten bazı noktalarda gerekli olabilmektedir. İntel markasının birçok XEON işlemcisi bu özelliği desteklemektedir.

Farklı RAID Türleri var mı?

Ülkemizde alışıla gelmiş RAID türü CPU üzerinden yapılan RAID değildir. Normal şartlarda ilk etapta RAID her ne kadar CPU yani işlemci tarafına yapılmış olsa da. Şu anda akla gelen ilk RAID işlemi SSD donanımlarına ek alan yaratarak hızlandırmak veya verileri korumak adına yarı yarıya bölünebilmektedir.

Çok yakında sizlere SSD için kullanılan RAID nedir bunu da anlatıyor olacağım.

İntel XEON işlemciler ile alakalı detaylı bilgi için bu linke tıklayınız.

İlginizi çekebilir; 400.000 TL Ödüllü “PUBG MOBILE Şehrin Efsaneleri” Turnuvasının Kazananları Belli Oldu

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin