Rockstar şirketinin GTA 5′deki çoklu karakter yaklaşımı, oyunun sevenleri tarafından tam not almıştı. Şirketin  sıradaki oyun olan GTA 6 için tek karakterin mi yoksa birden fazla karakterin mi hikayesini işleyeceği henüz belli olmadı.

GTA 5 ile birlikte şirket oyunculara üç farklı kahraman olan ; Micheal, Franklin ve Trevor‘ın hikayesini oynama fırsatı sunmuştu. Karakterlerin hikayeleri ve kişilikleri farklı da olsa oyunun temel amacı yine aynıydı.

Rockstar şirketi, karakterlerin her birine özel ayrıntılar oluşturdu. Oyuncular açık dünyada ve görevler sırasında karakterler arasında geçiş yapabilme deneyimini yaşamış oldular.

GTA 6:TEK KARAKTER Mİ? BİRDEN FAZLA KARAKTER Mİ?

Tek Bir Karakter Oyunun Artıları;

GTA oyunu büyük ölçüde tek bir kahramana sahipti. Bu, oyuncuların tamamen o karaktere bağlanmasına ve hikayeye daha çok odaklanmasına izin veriyordu.

Tommy Vercetti, CJ ve Niko gibi karakterler oyunun merkezinde yer alıp parlamayı başardılar. Oyuncular ise bu kahramanların yolculuklarını ve maceralarını büyük bir ilgiyle takip etti.

Oyuncular tek bir kahramana sahip olduklarında, o kahramanı sahiplenip kendilerini onun yerine koydular ve onun hikayesini yaşadılar. Bu da oyunu, daha ilgi çekici ve sürükleyici hale getirdi.

Birden Fazla Karakteri Olan Oyunun Artıları;

Oyunculara farklı bakış açıları sunabilme ve farklı karakterler ile oyun tarzlarını değiştirebilme gibi özellikler sunan birden fazla karakteri olan oyunlar da artık daha fazla dikkat çekmekte.

GTA 5’te oyuncular aynı görev sırasında farklı deneyimlere sahip olabilmek için karakterler arasında geçiş yapabilmektedir. Ancak oyuncuları oyunun odağından uzaklaştırarak olay örgüsünden ve hikayeden koparabilir. Buda bir süre sonra oyuncuların oyunu takip edememesine ya da karakterlerin hikayelerini karıştırmasına sebep olabilir.

Rockstar şirketi, GTA 5 ile eğlenceli bir hikaye oluşturdu fakat buda oyunun hikaye odağından uzaklaşmasına neden oldu diyebiliriz.

Sonuç Olarak;

Rockstar oyun şirketinin bir sonraki oyunda hikayeye mi yoksa daha fazla karaktere mi ağırlık vereceği konusunda çok önemli bir karar vermesi gerekiyor. Oyun geliştiricilerinin birden çok karakteri deneyimleme şansı sunması elbette önemli fakat aynı şekilde de hikayeyi de daha fazla ön plana çıkarması gerekir.

Şirketin neye karar verdiğini, oyun çıktığında hep birlikte göreceğiz.

Küçük bir not: Oyunun 2023 yılında çıkabileceği konuşuluyor.

İLGİNİZ ÇEKEBİLİR: League of Legends’a Yeni Şampiyon Gelecek!

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin