Anakart ve ekran kartları üreticisi GIGABYTE, bugün 10. nesil Intel® Core™ işlemcilerine güç verecek  yeni Z490 AORUS anakartlarını tanıttı. GIGABYTE’ın yeni anakartı 16 fazlı dijital güç tasarımı ve geliştirilmiş yeni Fins-Array II heatsink teknolojisi ile her bir fazda 90 ampere kadar dayanıklılık vadediyor.  Z490 AORUS serisi, 10 çekirdekli K serisi Intel® Core ™ işlemcilerin hız aşırtma performansını optimize etmek için en iyi güç ve ısı yönetimi ile donatıldı. GIGABYTE Z490 AORUS anakartlar  parazit önleyici kondansatör ve papatya dizimi tasarımı ile bellek hız aşırtma performanslarını ve stabiliteyi arttırıyor. Z490 AORUS anakartlar en iyi ses kalitesine, zengin bir I/O paneline, en yeni Thermal Guard II teknolojisine ve çok daha fazlasına sahip. Performans, güç yönetimi, ısı yönetimi, ses, GIGABYTE Z490 bilgisayar deneyimini bir üst seviyeye çıkarmak isteyen kullanıcılar için aradıkları her şeye sahip.

10. nesil Intel® Core™ işlemcileri yeni mikro mimarileri ile gün yüzüne çıktı. Bu yüzden soket tipi LGA 1200 olarak değişti yani eski anakartlara artık bios güncellemesi yapılsa dahi 10. nesil işlemcileri çalıştıramayacaklar. Core™ i9-10900K 10 çekirdek 20 izlek, 20MB önbellek ve 125W TDP değerleri ile birlikte performans olarak önceki neslin çok daha üstünde. Turbo Boost Max teknolojisi ile birlikte her bir çekirdekte 5GHz hızlara kadar ulaşabiliyor. Çekirdek sayısının ve hızların artmasıyla birlikte güç tüketimleri de artmış oldu, hız aşırtma yaparak her bir çekirdekte 5.3GHz hızlara ulaşmak isteyen kullanıcılar 200W TDP değerlerini görebilirler. GIGABYTE Z490 AORUS anakartlar, Smart Power Stage tasarımı ile her fazın 90 ampere kadar tutabildiği 16 fazlı dijital güç tasarımı veya 12 fazlı, DrMOS güç katı ile donatılmış 1440 amperi doğrudan verebilen güç yönetimlerine sahip. Sağlam güç bağlantı noktaları ve Tantal Polimer kapasitör teknolojileri sayesinde, kullanıcılar hız aşırtırken stabil olmayan güç problemlerinden doğan hız aşırtma hataları ile karşılaşmayacaklar.

GIGABYTE Z490 AORUS anakartları ısı dağıtımı konusuna büyük önem vererek tasarlandı. Z490 AORUS PRO modelinden itibaren bu seri Fins-Array II teknolojisi ile geliyor, geleneksel tasarımlarla karşılaştırıldığında çok daha iyi ısı dağıtımına ve 3 kat daha fazla yüzey alanına sahip. Fins-Array II teknolojisinin yanı sıra Direct-Touch Heatpipe II teknolojisi de 8mm’lik direk temas eden ısı boruları sayesinde ısı transferlerini çok daha hızlı yapıyor, bu durum anakart ısılarının önemli ölçüde düşmesine olanak sağlıyor.

Güç ve ısı yönetiminin yanı sıra, GIGABYTE Z490 AORUS anakartları tek bir yuvada 32 GB’a kadar bellek kullanımına olanak sağlayan etkileyici bir bellek konfigürasyonuna sahip. Yenilenmiş PCB teknolojisi çift kanal DDR4 RAM kullanımında 4800MHz hızlarına kadar stabil hız aşırtmaya olanak sağlıyor.

 

İşlemci ve bellek dışında bilgisayarların performansla direk ilişkili olarak en önemli bileşenlerinden birisi ise depolama sürücüleridir. GIGABYTE Z490 serisi anakartlar PCIe 4.0 sınıf PCB’ler, PCIe yuvaları, M.2 yuvaları ve en yüksek kalite bant genişliğini sağlayan kontrolcülere sahiptir. Günümüzde M.2 SSD’lerin kapasiteleri sürekli artmaya devam ediyor ve bu SSD’lerin çoğu iki taraflı, birçok anakart üreticisi M.2 SSD’ler için tek taraflı koruma sağlarken GIGABYTE Z490 geliştirilmiş Thermal Guard II teknolojisi ile her iki tarafı da koruyarak ısı dağılımının eşit olmasını sağlıyor ve bu sayede aşırı ısınma riski ortadan kalkıyor.

Z490 AORUS anakartlarını seçmeniz için bir başka neden ise anakart ile birlikte gelen patentli esnek metal plaka, anakartın genel estetiğine eklenen güzel bir dokunuş olmasının yanı sıra işlevsellik olarak da kasanın şasisi ile hizalama konusunda büyük bir kolaylık sağlıyor. Metal plaka aynı zamanda özellik olarak çok zengin I/O paneline de koruma sağlıyor, bu panelde USB 3.1 Gen2 , 2.5G ve 10G Ethernet, ses jakları ve Thunderbolt 3 girişleri mevcut. QFLASH ve Clear CMOS butonları ise kullanıcılar hata belirlerken veya işlemci takmadan BIOS güncellemesi yaparken çok büyük kolaylık sağlıyor. Anakartın Intel 2.5Gbps Ethernet kartı Gigabit Ethernet teknolojisinden 2.5 kat daha hızlı bağlantı sağlayarak kullanıcılara ultra hızlı internet deneyimi yaşattırıyor. Ethernet kartının yanı sıra Z490 anakartları 2.4Gbps hızlara kadar çıkabilen Wi-Fi adaptöleri ile donatıldı.

 

Olay sese geldiği zaman GIGABYTE her zaman işini en iyi yapan marka olmuştur. Z490 AORUS anakartları ALC 1220-VB ses motoru ve WIMA FKP2 ses kapasitörleri sayesinde stüdyo seviyesinde yüksek kalite ses deneyimi sunuyor. GIGABYTE’a özel bu ses tasarımı profesyonel cihazlarda ve DTX: X ULTRA’da kullanılan ESS SABRE DAC ile entegre edildi, bu sayede kullanıcılar oyun oynarken, film izlerken veya müzik dinlerken kısacası sesin olduğu her alanda en iyi ses deneyimini yaşıyor.

GIGABYTE Z490, hayranların en sevdiği teknolojilerden olan RGB Fusion, Smart Fan 5 ve telefonları aşırı hızlı şarj etmeye yarayan USB TurboCharger gibi teknolojilerle donatıldı. GIGABYTE BIOS arayüzü ise tamamen revizyona uğrayarak yeni grafiklere sahip oldu, bu kullanıcı dostu arayüz, çekirdek hızları, bellek, depolama cihazları, fan ayarları/hızları ve diğer çeşitli önemli bilgileri artık daha sezgisel gösteriyor. Q-Flash Plus teknolojisi sayesinde kullanıcılar CPU, RAM ve GPU gibi bileşenleri takmadan bir USB bellek ile BIOS sürümünü güncelleyebiliyorlar.

 

GIGABYTE Z490 AORUS anakartları hız aşırtma, oyun ve çok daha fazlası birçok alanda kullanıcılara cazip özellikler sunuyor. GIGABYTE’ın imzası Ultra-Durable teknolojisi, sağlam kapasitörler, akıllı fan kontrolü ve dijital güç tasarımları ile Z490 seri yeni anakartlar, en iyi performans ve dayanıklılığı sunarken hem enerji tasarrufu hem de çevre dostu olmayı başarıyor.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin