Bizimle bağlantı kur

Espor

Fenerbahçe 1907 Fifa Oyuncusu Aniva7 Röportajı

Gizli yetenekleri bölümünde ülkemizde Fenerbahçe 1907 Fifa takımında oynayan Emirhan Erdem, namı diğer Aniva7 ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Ülkemizin en iyi Fifacılarından biri olan Emirhan Erdem, ESL Türkiye Finalini 2. olarak bitirmişti.

Aniva7’nin Sosyal Medya Hesapları:

Facebook

Twitter

Twitch

Röportaj

GamesPaper: Merhaba, kendinizden kısaca tanıtabilir misiniz ?

Aniva7: Merhabalar, Ben Emirhan Erdem 20 yaşımdayım çocukluğumdan beri futbol oyunları içerisindeyim. Bahçeşehir Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Profesyonel olarak 1907 Fenerbahçe’nin Fifa oyuncusuyum.

GamesPaper: Fifa’ya başlama hikayeniz ve Fifa’yı nasıl keşfettiğinizi anlatabilir misiniz ?

Aniva7: Fifa 98 ve Fifa2000 serilerini oynamıştım eski dönemlerde. Daha sonra winning eleven, pes serilerini oynadım. Ama asıl fifaya başlangıcım Fifa2009 da başladım. Sonra Fifa2011 ciddi anlamda oynadım. En son Ps4 ile birlikte Fifa 14 ün gelmesiyle tamamen geçişi sağladım. Keşif konusunda ise alternatifi olmayan bi oyun ve belirli bi yere kadar gerçekten Futbol ve oyun bilgisi ön planda olması beni çok etkiliyor.

GamesPaper: Sizce şimdiye kadar çıkan en iyi Fifa oyunu hangisi ve sizin oynarken en çok eğlendiğiniz Fifa oyunu hangisi?

Aniva7: Playstation 4 ün ilk çıktığı zaman gelen Fifa 2014 gerçekten inanılmaz keyifliydi.

GamesPaper: Fifa oyununun Dünya ve Türkiye’deki E-spor camiasında yeri hakkında düşünceniz nedir ?

Aniva7: Dünyada harika bir yerde Hollandada Almanyada ligler başlıyor. Hollandada takip edenler vardır inanılmaz şekilde tüm futbol takımları oyuncularını aldı ve lig kuruldu beni çok etkiliyor. Böyle bir sektörün oluşması inanılmaz güzel bir durum. Türkiye’de çok açık konuşucam yenilikçilik ve üstüne gidelim yapalım edelim durumu hiçbir türlü olmuyor. Mutlaka diğer ülkeleri beklememiz lazım bizim birşeyler konusunda yüksek yatırımlar yapmak için biraz gerideyiz ama zamanla olucak ben inanıyorum.

GamesPaper: ESL Türkiye finalinde Isopowerr ile karşılaştınız ve iki maçta da kadro farkı yüzünden kötü yenilgiler aldınız. Sizin için ESL Türkiye Finalleri nasıl geçti ve eksik gördüğünüz tarafları neydi ?

Aniva7: Bu senenin ilk turnuvasıydı daha sonra yeni bir turnuva olmadı. O dönemde okulumdan dolayı daha az oynamıştım herkesten ama buna rağmen finaldeydim bu da beni çok mutlu etti. Bu sene kadro çok önemli bir faktör ve bu denli iyi bir oyuncuyla oynuyorsanız her koşulun eşit olması lazım tutunabilmek için.  Esl Finalleri için ise ortam, alan ve kalite ortalamanın üstündeydi kaliteli bir ekip ve yayıncılık ve oyuncular konusunda hassaslar güzeldi.

GamesPaper: Emre “Riv9” Kayır , Ocak ayında düzenlenecek dünya finallerine katılmaya hak kazandı. Bir sonraki dünya finallerinde sizce 1 den fazla Türk oyuncu finallere gidebilir mi ve kimlerin gideceğini düşünüyorsunuz ?

Aniva7: Gerçekten çok büyük başarı çok sevdiğim birisi kendisi büyük emek istiyor emeği verdi ve karşılığını aldı tebrik ederim kendisini. Türkiye bazında bakıyorum burada gerçekten internet altyapımızla oynamak çok zor inanılmaz zorlanıyoruz her anlamda oyun içinde. Ama geçen ay ilk haftalar kadrom son haftalardaki gibi olsaydı belki şimdi bende gidiyordum 160/150 yaptım 3 galibiyet daha olsa gitmiş olucaktım. Aynı zamanda İsmail 150 galibiyet aldı. Umarım 2 miz de başarıp beraberce gideriz.

GamesPaper: Ülkemizde ki Fifa topluluğu hakkında düşünceniz nedir? Bir aile ortamı mı var yoksa resmi bir ortam mı ? Bize o ortamı biraz anlatabilir misiniz ?

Aniva7: İlk zamanlarında inanılmaz bir aile ortamı vardı. Her zaman görüşülür sohbet edilir tartışılır. Buluşmalar düzenlenirdi. Şimdi biraz pro club , ultimate team herkes daha çok kendi yolunu çizdi. Bir de gruplaşmalar oluştu yavaş yavaş resmiyete döndü biraz çoğu şey.

GamesPaper: ESL Finallerinden bir süre önce 1907 Fenerbahçe takımının Fifa oyuncusu oldunuz. Ülkemiz de Beşiktaş’ın da içinde bulunduğu bir çok futbol takımının Fifa oyuncusu bulunmakta, sizce yakın zamanda Süper Lig gibi Fifa için bir E-spor Ligi kurulur mu ?

Aniva7: 1907 Fenerbahçe ve Beşiktaş sadece Fifa oyuncusu aldı şuan için Galatasaray resmi olarak yatırım yapacağını açıkladı yakın zamandada onlardan bir hamle bekliyorum. Ama süperlig için benim gözlemlediğim zaman istiyor.

GamesPaper: Yıllardır süren FIFA ve PES savaşı var. Günümüzde FIFA savaşın galibi konumunda gibi. Sizce FIFA’nın PES’i geride bırakmasının sebebi nedir ?

Aniva7: Sponsorluk anlaşmaları ve Fifa demek futbolun sahibi demek gibi bir şey tüm takımlar ve liglerle anlaşmalı hemen hemen bu fark bile yeterli oynanış olarak bahsetmiyorum bile.

GamesPaper: Türkiye’de ya da dünyada takip ettiğiniz veya beğendiğiniz FIFA oyuncuları var mı ?

Aniva7Tüm profesyonel oyuncular bakar birbirlerine en ufak söylicek olursam ödüllerden ne çıkarmış gibi o yüzden genel olarak denk geldikçe bakmaya çalışıyorum. Youtube videoları atanlara destek olmaya çalışıyorum. Özel olarak son dünya şampiyonu Gorillayı takip ediyorum.

GamesPaper: FIFA 18 hakkında düşünceleriniz nedir ?

Aniva7: Atak mekaniğinin çok genişlemiş olması defans yapmayı ultra zor seviyeye çıkartıyor. Ne kadar muhteşem savunursan savun gol yeme şansın bulunuyor. Bu kadar defans yapmanın zor olması ise kadronun iyi olmasını gerektiriyor. Emek isteyen bir oyun.

GamesPaper: Fifa oynarken en unutamadığınız maçınız ve attığınız gol nedir ?

Aniva7: Gamecell Finalinde dakika 90 da attığım gol ile maçı uzatıp galip gelip seriyi son maça taşımam unutamam.

GamesPaper: FIFA’ya eklenmesini istediğiniz özellik nedir ?

Aniva7: Herkesin söyleyeceği gibi izleyici modu çok önemli Fifada E-spor devrim yapmak istiyorsa getirmeli bu özelliği.

GamesPaper: Fifa’ya yeni başlayanlar için bir tavsiyeniz var mı ?

Aniva7: Oynanış açısından 5-6 tane profesyonel oyuncu izleyip kendilerine bir oyun anlayışı belirlemeleri lazım ama sabit değil A,B ve C planları olması lazım maç içinde her rakibe aynı şey tutmayabiliyor. Bu belirledikleri planlara uygun oyuncu talimatları (Arkaya Koşu Yap gibi) ve Custom Taktiklerini belirlemeleri gerek ve bunun üstüne kadro kurup o kadroyu geliştire geliştire devam etmeleri lazım. Bir anda içinden cevher çıkamaz kimsenin yenilmek bu oyunun bir parçası bunu bilmek gerekiyor özellikle ilk başlarda. Son olarak momentum denilen şeye takıldıkları anda 3-0 geride başlarlar her maça sene boyunca 39-40 ın altına hiç düşmeyen oyuncular var momentum var yok demiyorum ama bunun çözümü sizin A,B ve C planlarınızda sadece 1-2 maç şanssızlık gidebilir. En önemli şey defanstır buda akılda bulunsun.

GamesPaper: En çok oynamak istediğiniz icon ?

Aniva7: Ronaldo Nazario

GamesPaper: Oynarken en çok beğendiğiniz takım ve oyuncu ?

Aniva7: Real Madrid , Cristiano Ronaldo

GamesPaper: Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Aniva7: Teşekkür ederim.

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ●  Twitch ● Steam Grubumuz
Discord Sunucumuz ● Kaydol

Yorum Yap

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Espor