Fortnite Apple davası

Uzun zamandır hakkında tartışmaların devam ettiği, bir dönem #freefortnite adında etiket çıkarılan ancak hiçbir kararın açıklanmadığı Epic Games ve Apple arasındaki dava sonuca vardı. İşte karar;

Oldukça popüler olan ve ilk başta PC’de gördüğümüz Battle Royale türündeki Epic Games’in yayıncılığını ve yapımcılığını üstlendiği Fortnite, App Store’da erişime açıldıktan sonra uygulama içi satın alımlarda, App Store’un kestiği yüksek komisyon fiyatlarından memnun kalmayıp, kendi uygulama içi satın alım sistemini oluşturarak ürünlerini kendi sisteminden satmaya başlamıştı. Bu durum Apple’ın hiç de hoşuna gitmemişti. Apple bu durumun App Store’un politikalarına aykırı olduğunu belirttikten sonra Fortnite’ı App Store’dan kaldırmıştı.

Apple, Fortnite’ı App Store’dan kaldırdığı zaman Epic Games tarafından pek hoş karşılanmadı ve Apple’a karşı dava açma kararı aldı. Epic Games’in hakkını aramak için Apple’a açtığı dava sonuçlandı.

Mahkeme sonucunda Epic Games gibi kendi ödeme altyapı sistemlerini oluşturan geliştiricilerin, App Store gelirlerini sekteye uğratmasın diye göz önünde bulundurulurken yine de geliştiricilerin kendi ödeme altyapı sistemlerini kullanmasına izin verildi. Artık Apple kendi ödeme altyapı sistemlerini kullanan geliştiricilere karşı çıkamayacak ve geliştiricilere itiraz edemeyecek. Ayrıca Apple’ın Fortnite’ı App Store üzerinden kaldırması rekabete aykırı davranış olarak değerlendirildiğinden, App Store politikalarını değiştirmek zorunda kalacak.

Fortnite Apple davası

Fortnite’ı bilgisayarınıza indirmek isterseniz buraya tıklayarak mağazayı ziyaret edebilirsiniz.

Fortnite’ı telefonunuza indirmek isterseniz buraya tıklayarak mağazayı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: EA İtalya Serie A Ligi İle Özel Partnerlik Anlaşması Yaptı!

Önceki içerikLeague of Legends 11.19 PBE Yama Notları Sızdırıldı
Sonraki içerikVCT Masters: Berlin İkinci Gün Karşılaşmaları Sonuçlandı

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin