FIFA oynarken online maçlarda da kariyer modunda da belirli bir taktik ve oyun planına sahip olmak şart. Zira FIFA’nın dinamikleri rastgele oyun oynamayı kabul etmiyor. En iyi futbolcuları kadronuzda bulundursanız bile başarıya ulaşamıyorsunuz. Bizde bugün sizler için faydalı olabilecek 5 tane FIFA taktiğini ve çeşitli ipuçlarını derledik. İşte En İyi FIFA Taktikleri…

En İyi FIFA Taktikleri

4-2-3-1

Günümüzde sıkça kullanılan 4-2-3-1 taktiği ile başlıyoruz. FIFA serisinde özellikle kanatlarda çok büyük boşluklar oluşuyor. Bu yüzden dizilişimizde kanatlar ile beklerimize çok iş düşüyor. Bu bölgelerde kaliteli ve hızlı oyuncularınız varsa işin hücum tarafı tamamlanmış oluyor. Eğer iyi bir bitirici iseniz bu diziliş size göre. Eğer defans yapmakta zorlanıyorsanız çift DOS sizin için faydalı olabilir.

4-2-2-2

4-2-2-2 taktiğinin en büyük avantajı orta bölgede kalabalık bir hat oluşturması. Bu taktikte eğer iyi ve seri bir şekilde pas yapabiliyorsanız fazlaca gol pozisyonuna girmeniz mümkün. Oyun içinde zaman zaman ikinci forvetinizi bir CAM oyuncusu gibi oynatmanız pas trafiğini oldukça kolaylaştırıyor. Defans konusu ise ilk taktiğimizle neredeyse aynı. Maalesef FIFA serisinde defans yapmak kolay değil ve iş sizde bitiyor.

3-4-1-2 / 3-5-2

3-5-2 veya varyantı 3-4-1-2 taktiğini ise özellikle hücum etmeyi seven, yeri geldiğinde bolca gol yemeyi göze alacak kişilere önerebilirim. Bu taktikte rahatlıkla önde baskı yapabilir, hızlıca hücuma çıkabilir ve rakibi bunaltabilirsiniz. Ama yukarıda bahsettiğim FIFA serisinde kanatlarda oluşan büyük boşluklar savunmanızı perişan edebilir. Bu yüzden dikkatli olmakta yarar var.

4-4-1-1

4-4-1-1 ise sıkça kullanılan ve gerçekten işe yarayan bir yöntem. Temel olarak 4-2-3-1’e benzese de oyunu oynadığınızda farkı hissedebiliyorsunuz. Bu taktikte kanatlar ve orta saha oyuncuları daha önde bekliyor ve hücum etmeniz kolaylaşıyor. Böylece hem ortadan hem de kanatlardan daha rahat ilerleyebiliyorsunuz. Stoper oyuncularınız biraz yalnız kalsa da kondisyonu yüksek orta sahalarınız varsa bu sorunu ortadan kaldırabiliyorsunuz.

4-3-3

4-3-3 ise neredeyse tüm futbol oyunları için başarılı diyebileceğimiz bir sistem. Taktiğin en güzel yanı kanat forvetlerinizin bulunması. Oyunda kanat forvetleriniz açık bir tehdit haline geliyor. Eğer Mané, Sterling, Sancho gibi oyuncularınız varsa bir iki çalımla ceza sahasına girebiliyorsunuz. Bir CDM ve iki CM‘den oluşan orta sahanız merkezden gelebilecek hücumları rahatlıkla engelleyebiliyor. Tabii ki kenarlardan gelebilecek tehditlere dikkat etmek lazım.

EA SPORTS FIFA ile ilgili diğer haberlerimize bu linkten ulaşabilirsiniz. Güncel FIFA duyurularına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki içerikNostalji Oyunlar Serisi – Left 4 Dead 2
Sonraki içerikKafalar Esports, VALORANT Takımından Ayrılık Haberi Geldi

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin