Bizimle bağlantı kur

İnceleme

ASUS ROG Delta 7.1 RGB Hi-Res Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

ASUS’un üst seviye bir oyuncu kulaklığı olan ROG Delta’yı inceledik. Videolu incelememize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Tasarım ve Ergonomi

iF dizayn ödülüne sahip olan ROG Delta, son derece şık bir tasarıma sahip hatta belki de en güzel görünüme sahip olan oyuncu kulaklığı. Tasarım detaylarına baktığımızda ilk dikkatimizi çeken şey kulaklığın üzerinde yer alan, tasarımla tamamen bütünleşmiş RGB aydınlatma oluyor. ROG Armoury II yazılımı üzerinden kontrol edilebilen bu aydınlatma kulak başlıklarının çevresinde şık bir detay olarak yer alırken dış kısımlardaki ASUS Republic of Gamers logosuyla birlikte bizlere oyuncu kulaklığı olduğunu anlatıyor.

Kulaklıktaki diğer bir önemli tasarım unsuru ise D şeklindeki kulak başlığı. Bu yapı, estetiğiyle kulaklığa güzel bir görünüm sağlarken aynı zamanda insan kulağına daha yakın bir yapı olduğundan daha rahat bir kullanım sağlıyor. 4 yönde hareket ederek kulağınıza iyi bir şekilde oturabilen kulak başlıklarındaki yastıklar değiştirilebiliyor.

ROG Delta, 2.5cm kalınlığındaki oldukça rahat sentetik deri ve kumaş ağın birleşiminden oluşturulmuş özel bir kulak yastığı olan ROG Hybrid ile birlikte geliyor. Kulaklığın içerisinde alternatif olarak da %100 sentetik deri olan bir kulak yastığı da bulunuyor. Ben de kendi deneyimimde ROG Hybrid’i, tamamen sentetik deri olan kulak yastığına göre daha rahat buldum. Ses yalıtımı konusunda ROG Hybrid’in daha iyi bir yalıtıma sahip olduğu söylense de bana iki kulak yastığının yalıtımı aşağı yukarı aynı gibi geldi. ROG Delta güçlü bir ses yalıtımına sahip değil ancak ben ses yalıtım seviyesini çok beğendim. Aşırı gürültülü bir ortamda çalışmıyorsanız dikkatinizi dağıtabilecek ufak sesleri yeteri kadar yalıtırken dışarıyla olan bağlantınızı da tamamen kesmiyor, size seslenen birini duymanızı engellemiyor.

ROG Delta’da plastik bir malzeme kullanılmış ancak kulaklığın fotoğraflarından da görebileceğiniz üzere bu durum bize tasarımda negatif bir unsur olarak geri dönmüyor. Yüksek kaliteli sert ve kalın bir plastik kullanıldığından dışarıdan adeta metal izlenimi veriyor. Kulaklığın uzunluğunu ayarladığımız parçadaysa daha dayanıklı olması amacıyla metal malzeme tercih edilmiş.

Ergonomiye geçtiğimizdeyse muhtemelen 387 gramlık ağırlığı sebebiyle inanılmaz esnek bir kulaklık olsa da rahatlığıyla öne çıkabilen bir kulaklık değil. Yine de bu sizi yanıltmasın, kulaklık uzun saatler hiçbir sorun yaşamadan ve rahatsızlık duyulmadan kullanılabiliyor.

Ses Kalitesi

Kulaklığın ses kalitesi de en az tasarımı kadar başarılı. ESS 9218 Quad DAC ile birlikte gelen kulaklık, 32 Ohm‘luk empedans değeri ve 50mm‘lik neodymium sürücüleriyle 127dB sinyal/gürülü (SNR) oranına sahip olarak 20Hz ile 40kHz aralığındaki sesleri bizlere iletebiliyor. Teknik detayların pratiğe dökülmüş durumuna bakarsak sesleri oldukça doğal, organik bir şekilde verebiliyor. Baslar iyi bir şekilde hissedilirken, orta tonlar ve tizler hiçbir şekilde baslara karışarak arada kaybolmuyor. Elbette kulaklık herhangi bir ses kartıyla birlikte gelmediği için anakartınızın ses yongasının veya eğer kullanıyorsanız ses kartınızın da kulaklığın performansa biraz etkisi var ancak bunu negatif bir durum olarak düşünmeyin. Kötü bir anakart kullanıyor dahi olsanız aldığınız performans muhtemelen oyuncu kulaklıklarıyla sadece 7.1 pazarlamasının yapılabilmesi amacıyla gelen başarısız ses kartlarından daha kötü olmayacaktır.

Kulaklık ayrıca sadece belirli standartları karşılayan kulaklıklara verilen Hi-Res sertifikasına da sahip, bu çoğu oyuncu kulaklığının aksine ASUS ROG Delta’nın sesleri oynanmadan organik bir şekilde verdiğini gösteriyor. Geniş frekans aralığı ve kaliteli ESS 9218 Quad DAC sayesinde, daha alt seviye kulaklıklarla duyulamayan, filmlerde sizi atmosfere sokabilecek oyunlarda da önemli avantajlar sağlayabilecek ayak sesi gibi detay sesler duyulabiliyor.

Mikrofon Kalitesi

ROG Delta’nın mikrofon kalitesi maalesef verdiği ses kalitesi kadar başarılı değil. Çıkartılabilen tek yönlü mikrofon, aynı sınıfta olduklarının biraz gerisinde olan ortalama olarak değerlendirebileceğimiz bir yapıda. 10Hz ile 10kHz aralığındaki verebilen mikrofon -40dB hassasiyete sahip ancak verdiği sesi ben biraz boğuk buldum. Elbette size iletişim sırasında herhangi bir sorun yaratacak bir mikrofon da değil. Zaten yayın yapmak veya video kaydetmek gibi amaçlarınız varsa daha profesyonel harici bir mikrofon kullanmanız gerekiyor.

Kullanışlılık

ASUS ROG Delta, 1.5 metre uzunluğunda, çıkartılamayan, bir USB Type-C kabloya sahip. Bu sayede kulaklık bilgisayarın yanı sıra USB Type-C desteğine sahip akıllı telefonlar ve oyun konsollarıyla birlikte de kullanılabiliyor. Eğer birden fazla cihazdan oyun oynuyorsanız bu durum çok büyük bir avantaj sağlıyor. Bilgisayarınız USB Type-C desteklemiyorsa da endişelenmenize gerek yok. Kulaklık, kabloyu uzatmak amacıyla da kullanabileceğiniz, 1 metre uzunluğundaki bir USB 2.0 çeviriciyle birlikte geliyor.

Kulaklığın üzerinde sesi kısmanızı veya artırabilmenizi sağlayan bir tuşun yanı sıra kulaklığı akıllı telefonunuzla birlikte kullanırken hayat kurtarabilecek RGB aydınlatmayı kapatabileceğiniz bir tuş da yer alıyor.

Kulaklığın kullandığı ROG Armoury II yazılımı da oldukça başarılı. Önceden ASUS tarafından hazırlanmış profillerin de bulunduğu yazılımda dilerseniz ekolayzer’dan bas boost gibi özel ayarlara kadar her şeyi kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Yazılım, RGB aydınlatma için de bolca efekt seçeneği sunuyor.

 

Genel değerlendirmemizi ve kulaklığa verdiğimiz puanı aşağıda bulabilirsiniz.

ASUS ROG Delta 7.1 RGB Hi-Res Oyuncu Kulaklığı

8.1

Tasarım ve Ergonomi

9.0/10

Ses Kalitesi

9.5/10

Mikrofon Kalitesi

7.0/10

Kullanışlılık ve Yazılım

8.0/10

Fiyatlandırma

7.0/10

Artıları

  • RGB aydınlatmaya sahip şık tasarım
  • Rahat, ergonomik yapı
  • Yüksek ses kalitesi
  • Yazılım ve çoklu platform desteği

Eksileri

  • Düşük mikrofon kalitesi

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ●  Twitch ● Steam Grubumuz
Discord Sunucumuz ● Kaydol

basede gamer

Yorum Yap

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İnceleme