VALORANT’ın yeni haritası olan Ascent’in doğuşu hakkında Valorant bizlerle bir makale paylaştı. Daha öncelerinde ise Split’in doğuşu ile ilgili bir makale hazırlamışlardı. Valorant ekibinin Ascent için oluşturdukları ilk harita olmuş ve bu harita üzerinde bütün deneyimleri yaşamışlardır

Valorant şu sözleriyle haritanın yapım aşamasını anlattı:

Harita oluşturma süreci Kuluçka evresiyle başlar. Bu evrede tasarımcı; tasarım hedefini, çalışırken göze alınması gereken tüm kısıtlamaları ve oyuncular için eşsiz görsellik sunacak deneyimleri açıkça belirten bir tasarı sunar. Bu tasarılar genelde haritanın kuşbakışı planını ve oyun motorumuzda çalıştırarak inceleyebileceğimiz basit 3D modelleri içerir. Ascent, VALORANT’taki deneyimin temelini oluşturduğu için bu haritanın hedefi geleneksel, üç koridorlu taktiksel bir deneyim sunmaktı. Farklı olarak oyuncular mekanik bir kapı yardımıyla koridorlar arası bağlantıları da değiştirebilecekti. Esasen, bu harita gelecekteki haritalarımızı tasarlarken faydalanacağımız referans bir deneyim olmak için tasarlandı.

 

Haritanın bundan sonraki aşaması ise görsel taslak oldu. Valorant ekibi iki aylık bir süreçte Ascent haritası ile ilgili merak ettiklerimizi bizlere cevapladı.

Görsel taslak evrelerinde ise oyuncuların gideceği yerleri daha kolay bulabilmesi için bir adlandırma söz konusu oldu. Valorant ekibi ise burada kendilerine haritanın görseli, haritadaki oyun deneyimleri nasıl olacak diye araştırma yaptılar.

Bu gördüğünüz harita ise Ascent`in ilk tasarımıdır. Valorant ekibi bunu orta çağ İtalya’sındaki bir bölgeden almış ve ilk tasarım olarak kullanmışlardır. Haritanın en yüksek noktası A noktası bilindiğinden, A bölgesindeki kubbeli kiliseyi ve haritanın alçak noktası olan B bölgesinin suyu çekilmiş bir kanal gibi vurgulamışlardır.

Bu çizimdeki amaç ise oyuncular için oynanışı kalitesi ve çevre düzenleme deneyimleri yaşamışlardır. Valorant Ascent haritasında ise sade bir anlayış benimsemişler. Yani oyuncular için haritada dikkat dağıtan bir yer yok. Buda oyuncular için en önemli noktalardan biri.

Valorant ekibi bu haritada oldukça fazla vakit harcadıklarınıda belirtti. Haritadaki heykel ve freskler varken oyuncular haritadaki konumları daha rahat bir şekilde öğrenebiliyorlar. Valorant buna örnek ise Avlu, Bahçe ve Pazar gibi yerleri işaret edebiliriz diye de vurguladı.

Haritanın son hali ise bu şekilde bizlere sunuldu. Bu surecin tamamlanması için ise Valorant ekibi bir yılı bulabiliyor gibi de bir açıklama ekledi. Ve sözlerini şöyle bitirdi:

Bu sürecin tamamlanması genel olarak bir yılı bulabiliyor fakat Ascent, oyunun kendisiyle birlikte evrilmeyi sürdürdüğü için onu geliştirme sürecimiz neredeyse beş yılımızı aldı. Çok uzun bir yolculuktu ama birçok açıdan da daha yolun başındayız. 1.02 Yaması‘nda haritadaki açılarla ilgili bazı karmaşıklıkları giderdik; sizin yardımlarınızla oyunumuzu iyileştirmeye devam edeceğiz.

Her zaman olduğu gibi, geri bildirimlerinize minnettarız; uçan adada görüşmek üzere!

 

 

 

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin