Alman hız aşırtma (OC) ustası Roman “der8auer” Hartung, güncellenmiş Navi 21 XTXH GPU özelliğine sahip Radeon RX 6900 XT grafik kartını daha önce kimsenin ulaşamadığı frekanslara overclock yaparak ulaşmayı başardı. AMD, yakın zamanda Radeon RX 6900 XT’yi, en iyi performansı sunan önceden gruplanmış bir yonga olan yeni bir Navi 21 GPU (XTXH) çeşidi ile güncelledi. Şimdiye kadar bu güncellenmiş GPU varyantını içeren yalnızca PowerColor Ultimate grafik kartları bulunuyor.

Daha önce Radeon RX 6000 serisinde, daha yükseğe çıkma girişimlerini engelleyen 3 GHz’lik yapay bir saat hızı sınırı vardı. Navi 21 işlemcisinin güncellenmiş XTXH varyantı ile bu sınır 4 GHz’e çıkarıldı ve bu da nihayet hız aşırtmacıların daha da yükseğe çıkmasına olanak tanıdı.

Roman, sıvı nitrojen için bir soğutma kabı takmadan önce önceden yüklenmiş bir su bloğu ile birlikte gelen PowerColor Liquid Devil Ultimate grafik kartını test etti. Bu, daha fazla karşılaştırma için bir temel oluşturdu. Bu noktada der8auer, 3DMark Time Spy‘da 86C’de yaklaşık 2820 MHz (+280 MHz) hızına ulaşmayı başardı. Saat hızlarının iş yüküne bağlı olarak değiştiğini unutmayalım; bu, saat hızının oyunlarda veya daha yoğun kıyaslamalarda farklı olabileceği anlamına geliyor.

Hız aşırtmacı daha sonra grafik kartını LN2 kabı takılı olarak test etmeye devam etti. -87C‘lik bir sıcaklıkla grafik kartı testi başladı, en yüksek 3.225 GHz‘e (GPU-Z tarafından bildirilen gerçek saat hızı) yükselen bir saat hızı görebildi. Birkaç günlük testten sonra daha yükseğe çıkamadı, ancak bu GPU hız aşırtma için zaten bir dünya rekoruydu.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin