AMD tarafından sunulan ilk 7nm üretim teknolojisine sahip ekran kartı AMD Radeon VII henüz yarım yıl bitmeden üretimden kaldırıldı.

Dünyanın en büyük ekran kartı üreticilerinden biri olan AMD, Nvidia ile bu pazarda kıyasıya rekabet etmekte. Bu rekabet nedeniyle bazı modellerin bekleneni veremediği aşikâr.

Şirket geçtiğimiz aylarda 7nm ekran kartı teknolojisinde bir ilk olarak Radeon VII modelini tanıtmış ve piyasaya sunmuştu. AMD’nin 7nm sürecindeki Vega grafik mimarisi hayal kırıklıklarıyla dolu bir maceraya imza attı diyebiliriz. Ürün yüksek seviye oyunculara yönelik olarak sunulmuş ve rakip olarak kendisine Nvidia RTX 2000 serisini belirlemişti.

Radeon VII olarak duyurulan oyuncu ekran kartı yılın ilk aylarında piyasaya çıkmıştı. Birçok yongalı yapıya sahip olan Radeon VII ekran kartı, 7nm Vega çekirdeğinin yanında 4 adet 32Gb HBM2 belleği barındırıyordu.

Amd Radeon kartlar ile Nvidia GeForce RTX serisine karşı tutunamaması ve GTX 1000 serisine karşı da önemli bir avantaj sunamaması sonunu getirdi. Diğer taraftan Navi tabanlı Radeon RX 5700 serisinin fiyatına göre daha avantajlı olması da cabasıydı.

Kart 4K oyunları 60 FPS ile oynatarak dikkatleri üzerine çekerken, Resident Evil 2, Devil May Cry 5 ve The Division 2 oyunlarını hediye olarak yanında getiriyordu. Ancak şirketin büyük bir heyecan ile piyasaya sürdüğü Radeon VII beklenen satış hedeflerini yakalayamadı. AMD, Radeon VII’nin üretim sürecini durdurma kararı aldı.

Radeon VII ile ilgili stokta bulunan mevcut kartların satışına devam edilecek. Eldeki kartlar tükendikten sonra yeni üretim yapılmayacak. 7nm mimarisinin ilk meyvesi olan Radeon VII’nin piyasadan kalkması ile beraber şirket beklentilerini RX 5700’e yönlendirmiş olacak.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin