2020 yılı hem pandemi sebebiyle hem de herkese hitap eden yeni oyunlar sebebiyle adeta Twitch yayıncılarının yılı oldu diyebiliriz, en çok kazananlar listelerini bu yılda Kuzey Amerikalı yayıncılar domine etti desek yanılmış olmayız.

2020 Yılının En Çok Kazanan Kadın Twitch Yayıncıları

Listemize öncelikle kadın yayıncılardan başlayalım, listemizin en başında yıllık tahmini $550.060 kazanan Pokimane geliyor, geçtiğimiz günlerde minimum bağış limitini $5 yapan Pokimane ardından “daha çok ihtiyacı olanlara bağış yapın” demişti.

Bu istatistikleri çıkaran SavingSpot kurumuna göre bu rakamlar yalnızca abone sayıları ve tahmini bağış ücretleri hesaplanarak bulunuyor, yani marka işbirlikleri, yayın sırasında açılan reklamlar ve YouTube gibi diğer mecralardan kazanılan ücretler dahil değil.

 

2020 Yılının En Çok Kazanan Erkek Twitch Yayıncıları

Genel olarak dünyanın en çok kazanan yayıncılarına baktığımızda ise ilk 20 yayıncının erkeklerden oluştuğunu ve kadın yayıncılar ile kazanç bakımından aralarında büyük bir fark olduğunu söyleyebiliriz.

Listenin en başında 55bin Twitch abonesine sahip olan xQcOW geliyor, Twitch dünyasında en çok abonesi olan 2. kanal olmasına rağmen kazanç olarak rakiplerine büyük bir fark atarak ortalama $2.000.000 yıllık kazanca ulaşmış.

2020 Yılında En Çok Kazanan Türk Twitch Yayıncısı

Yukarıda ki listede görüleceği gibi en çok kazanan 20 yayıncı arasında bir Türk bulunuyor, HasanAbi, geçtiğimiz günlerde ABD seçimleri sırasında anlık 270.000 canlı izleyiciye ulaşarak rekorlar kıran HasanAbi yıllık $1.000.000 barajını aşan sayılı yayıncılar arasında ve yaklaşık 60.000 Twitch Abonesi ile en çok aboneye sahip Twitch yayıncısı.

Ünü sayesinde NewYork Times haber sitesine bile konu olan HasanAbi uzun bir süre Türkiye’de yaşayıp daha sonrasında Amerika’ya giden ve daha çok siyeset konulu yayın yapan bir yayıncı.

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin