Gamerbase ekibi olarak bu yazımızda Valorant oyununda nasıl daha iyi Aim ,nişan alabilirsiniz ve bunu nasıl geliştirebilirsiniz onu açıkladık.

Bir oyun içerisinde aiminizi ve mouse kabiliyetinizi arttırmanın bir çok çeşidi ve yolu bulunmakta. Bir çok çeşit ve yolunun yanı sıra profesyonel oyuncuların tercih ettiği taktiklerden birisini sizler için hazırladık.

Aim Nasıl Geliştirilir?

Mouse:

Kullanacağınız mouse’nin sensör biçimi, tuş basma geri bildirimi (switch) ne kadar kaliteliyse bu size o kadar avantaj sağlayacak bir etken. Elinizin ergonomik yapısı, mouse’yi tutuş tarzınız ve mouse skatezleri hedeflere nişan alırken size kusursuz bir etken sağlamalı. Bu etkenleri göz önünde bulundurursak el yapınıza uygun bir mouse’a sahip olmanız çalışmaya başlamanız için yeterli olacaktır.

Mouse Pad: 

Kullandığınız mouse pad herşeyden önce mouse tutuş yapınıza (Bilek,kol ve dirsek) göre seçilmelidir. Aksi taktirde zıt bir mouse pad seçimi vücudunuzda istenmedik zedelenmelere yol açabilir. Eğer yüksek bir hassasiyet ile kullanıyorsanız Large boylarında bir mouse pad yeterli olacakken, düşük hassasiyet kullanırken bir hayli büyük bir mouse pad ihtiyacınız olacaktır. (Örn: XL,XXL,)

Mouse Hassasiyeti:

Çoğu profesyonel oyuncu 400-600-800 DPI aralığında mouse hassasiyeti kullanmayı tercih etmektedir. Oyun içerisinde ki hassasiyet ayarlarınız ortalama 0.2-0.3-0.4 aralığında baz alınabilir. Fakat herşeyden önce oyuncunun kendisine uygun hassasiyet ve DPI aralığını belirlemesi önerimizdir. Bunun için oyun içerisinde antrenman gerçekleştirebileceğiniz Poligon alanına girerek denemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Antrenman Ve Aim Geliştirme

Valorant’da aim geliştirmek için bir çok yöntem var fakat biz sizlere reflekslerinizi geliştirebileceğiniz bir antrenman tarzı sunmayı tercih ettik. Bu antrenmandan sonra reflekslerinizin ne anlamda ve ne derecede geliştiğini çok rahat hissedeceksiniz. Bunun için Steam üzerinden ücretsiz olarak temin edebileceğiniz Aim Lab’a ihtiyacımız var. Aim Lab’ı Steam platformu üzerinden indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Yapmamız gereken herşeyi adım adım sizlere aktaracağız.

  • Aim Lab’ı açıp, hesap oluşturduktan sonra giriş yapıyoruz.
  • Uygulama içerisinde üst tarafta bulunan sekmeler kısmından ”Eğitim” seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekranda sol alt tarafta bulunan ”Ayarlar” sekmesine giriyoruz.
  • Ayarlar sekmesinde bulunan ‘Kontroller’ penceresine giriş sağladıktan sonra karşımıza oyun ayarları, standart bakış ayarları, keskin nişan ayarları gözükmekte. Bu ayarlarda ‘Oyun Profili’ni VALORANT olarak değiştiriyoruz. Aspect Ratio ayarını monitör ölçeğinize göre değiştirebilirsiniz. Mouse hassasiyetimizi ve kendimize ait görüş ayarlarımızı kaydediyoruz.
  • Ayarlarımızı kaydettikten sonra pencerede geri gelerek tekrardan eğitim sekmesine giriş sağlıyoruz. Karşımıza gelen Eğitim ekranında çeşitli aim geliştirme seçenekleri bulunmakta. Bizim baz alacağımız 3 Eğitim modu bulunmakta. Spidershot, Spheretrack, Gridshot.

Eğitimler

  • Spidershot: Modumuzu seçtikten sonra karşımıza gelen mod ekranımızda Harita: Gri Oda, Silah: 9MM, Avatar ve Silah Görünümü: Orjinal seçili olmalıdır. Bu modumuzun ana amacı Flick Shot(Refleks atışı) ve Spray Transfer üzerine dayalıdır. Görüş alanımızın ortasında ki hedefi her vurduğumuzda görüş alanımızın çeşitli yerlerinde beliren hedef baloncuklarını hızlı vurabilmemiz ana amacımız. Bu çalışmayı 15-20 Dakika aralığında sürekli gerçekleştirmemiz gerekmekte. Maksimum 3-5 dakika arası dinlendikten sonra diğer eğitim modumuza geçiyoruz.
  • Spheretrack: Düzlem içerisinde bulunan hareketli küreyi takip etme becerisi. Tüm yönlere rastgele olarak hareket eden bu küreyi başarılı bir şekilde takip etmek, devamlı reaksiyon ve hedefin ansızın değiştireceği yerini tahmin etme becerinizi geliştirirken, bilek hafızanızı kuvvetlendirecektir. Bu eğitim sizi bir hayli yoracağından 10’ar dakika sürecek şekilde 3 dakika mola vererek 2 kere gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Aksi takdirde bileğinizde istenmedik sağlık problemlerine yol açabilir.
  • Gridshot: Görüş alanımızda ki görünmez düzlemde 3 adet hedef küresi rastgele olarak belirir. Hedeflerden herhangi birisi vurulduğunda yeni bir hedef belirir. Ekranda sürekli 3 hedefin bulunacağı şekilde 1 dakika boyunca devam eder. Eğitimin ana amacı 1 dakika içerisinde en az ıskalama ile birlikte en fazla küreyi yok edip puan elde etmek. Bu eğitim bilek hafızanızı geliştirirken refleks, hızlı hedef alma,reaksiyon ve karar verebilme yeteneklerinizi geliştirecektir. Bu eğitim modunu 20 dakika boyunca sürekli olarak gerçekleştirmek yeterli olacaktır.

Sizlere aktardığımız eğitim methodlarını her gün toplamda 1 saat olarak gerçekleştirmeniz, gözle görülür şekilde aiminizin ve reflekslerinizin geliştiğini gösterecektir. Gamerbase olarak iyi antrenmanlar dileriz.

 

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin