6 Eylül 2019 tarihinde çıkışını gerçekleştiren Gears 5, güçlü bir çıkış yaparak ilk hafta sonunda 3 milyon oyuncuya ulaştı. Microsoft’un raporlarına göre oyun, Xbox Game Studios’un yeni nesil oyunları arasında en dikkat çeken çıkışı gerçekleştirdi.

Üçüncü şahıs bir shooter(nişancı) oyunu Gears 5, Xbox One ve PC platformları için çıkışını gerçekleştirmişti. Gears 5’in ilk haftasında, Halo 4’ün 2012’de Xbox 360 için çıkış yapmasından bu yana ulaştığı oyuncu sayısını geçti. Xbox Game Studios’un Steam’de şimdiye kadarki en iyi lansmanını yapmış oldu.

Gears 5, çıktıktan sonraki ilk hafta sonunda tamı tamına 3 milyon oyuncu sayısına ulaştı. Bu sayı, Gears 5’i Xbox Game Studios’un yeni nesildeki en iyi çıkış yakalayan oyunu hâline getirdi. Oyun, güzel bir çıkış yakalamış ve iyi oyuncu sayılarına erişmiş olsa da bu miktar, oyunun gerçek satış rakamlarını bizlere göstermekten çok uzak. Nedenine gelecek olursak oyunun şu anda sadece Xbox Game Pass aboneleri için oynanabilir durumda olması.

Gears 5, Gears of War 4’ün çıkışını ikiye katladı:

Microsoft, Gears 5’in çıkışının bir önceki oyunun çıkışını ikiye katladığını belirtiyor. Tabii bu konuda oyunun çıkış yılını da hesaba katmak gerekiyor zira Gears of War 4, 2016 yılında çıkışını gerçekleştirmişti ve o zamanlar Xbox Game Pass abonelik sistemi henüz aktif değildi. 2017 yılında hizmete giren Xbox Game Pass, Gears 5’in bu büyük çıkışı yakalamasında önemli bir rol oynadı.

Yapım her ne kadar çok yüksek bir oyuncu sayısına ulaşsa da Steam üzerinde bilgisayar oyuncuları tarafından şu ana kadar yapılan 3100 civari inceleme ile ‘karışık’ olarak değerlendiriliyor. Xbox platformunda Game Pass abonelik sisteminin hayat kurtardığını dile getirsek çok yanlış olmaz.

Oyun, PC platformunda önceki oyunun çıkışını 3’e katladı ve Steam’de Xbox Game Studios’un en iyi çıkış yapan oyunu unvanını kazandı. Xbox Game Pass’in burada da oyuna çok büyük etkisi oldu.
Oyun şu anda hâlâ Xbox Game Pass aboneleri için oynanabilir durumda. Oyun, Steam platformunda ise 92 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin