Codemasters firmasının Electronic Arts bünyesine geçmesinden sonra F1 2021 bizleri bir çok yeni özelliği ile karşılıyor. Oyunun F1 2020’den daha gelişmiş ve daha iyi gözükmesinin en büyük sebebi ise Braking Point Hikayesi. Bu inceleme yazımızda F1 2021 incelemesi ile oyunun tüm özelliklerine değinmeye çalışacağım. Çünkü Codemasters’ın EA Games’e geçmesinin getirdiği en büyük dezavantaj oyunun fiyatı. F1 2020 Steam’de 90 liraya satılırken bu sene F1 2021 standart sürümü 420 TL. Bu nedenle oyunu satın alırken ince eleyip sık dokumamız gerekiyor. Hatta sıkı bir Formula1 hayranı ve her sene çıkan oyunu alan kişilere bile indirimleri beklemelerini tavsiye ederim.

Bölüm 1: Braking Point Hikayesi

İncelemeye çok dikkat çeken ve bence oyunun en iyi tarafı olan Braking Point hikayesi ile başlamak istedim. Çünkü bu hikaye modu o kadar güzel olmuş ki sadece 2 oturumda tüm hikayeyi bitirdim. Hikaye toplamda 16 bölümden oluşuyor aslında o kadar uzun değil ancak ben oyunu direksiyon seti ile oynadığım için biraz yorucu oldu oynarken, yoksa tek oturumda bitirilebilecek bir sürükleyiciliğe sahip. Braking Point aslında Netflix’in Drive to Survive dizisine de benzetilmiş biraz. Formula 2’den şampiyon olarak gelen çaylağın, Formula 1 kariyerininde yaşadığı zorlukları ve adaptasyon sürecini ele alıyor. Tabi hikayeyi oynarken sinematikler eşliğinde tüm hikayeyi yakalayabiliyorsunuz. Hikaye-yarış-hikaye şeklinde devam ediyor ve dediğim gibi oldukça sürükleyici. Tabii bu hikaye modunu oynarken İngilizce anlayabilmeniz önemli çünkü maalesef oyunda Türkçe desteği bulunmuyor.

Hikayede 3 ana karakter mevcut: Aiden Jackson, Casper Akkerman ve Devon Butler. Aiden Jackson çaylak, Casper Akkerman tecrübeli pilot olarak takım arkadaşı rolündeler. Devon Butler ise arabozucu ve ortalığı karıştıran bir tip. Hikayeyi oynarken bir bölümünü Jackson’un gözünden, bir bölümünü ise Akkerman’ın gözünden oynuyoruz. Bu sayede hem çaylak hem de tecrübeli bir pilotun yaşadıklarına dair görevleri tamamlıyoruz. Hikaye hakkında spoiler olmaması için daha fazla bilgi vermeyeceğim, oynayarak görmenin tadı bir başka çünkü. Ancak oyunda hikaye modunun içeriğine biraz daha değinmemiz lazım çünkü bunlar önemli detaylar.

Hikaye modunda 5 farklı takım seçebiliyoruz ancak hangi takımı seçersek seçelim, hikayenin gidişatı değişmiyor. Burada önemli olan hangi takıma sempati duyduğunuz değişen başka bir şey yok. Hikayede Aston Martin takımını seçerseniz başta BWT takımı ile başlayıp, hikayenin sonunu Aston Martin’de bitiriyorsunuz ve bu detay oldukça hoş olmuş. Hikayede yarışta yaptığımız için başlangıçta oyun, sürüş ayarlarını yapmamızı da istiyor. Burada oyunu hangi ekipmanla veya hangi zorluk derecesi ile oynuyorsanız tüm ayarları yapmanız gerekiyor çünkü görevlerin hepsi yarış görevi ve görevleri tamamlayabilmeniz için kendinize uygun asistleri ayarlamanız gerekiyor.

Tüm ayarları yaptıktan sonra karakterimiz odasına geçiyor. Bu odada sosyal medyayı takip ettiğimiz telefon ve takımdan gelen mailleri kontrol ettiğimiz bir laptopumuz mevcut. Her görevden sonra mailler geliyor ve sosyal medya paylaşımlarını kontrol ediyoruz. Ayrıca hakkımızda çıkan haberleri takip ettiğimiz bir televizyonda mevcut. Medyanın konuştukları önemli. Zaman zaman telefonumuz çalıyor, takım patronu veya anne/eşiniz ile konuşuyorsunuz. Konuşmaları kaçırırsanız veya dinleyerek anlayamazsanız konuşma geçmişi diye bir sekme bile eklemişler oyuna. Karakterimizin daha önce kiminle konuştuğunu menüden girip okuyarak görebiliyorsunuz. Ayrıca bu menüden kaçırdığınız veya tekrardan izlemek istediğiniz bir sinematiklere ulaşabiliyorsunuz. Yani F1 2021’e büyük yenilik olarak gelen Braking Point oldukça güzel olmuş. Şahsen ben 16 bölümü biraz kısa buldum keşke en az 22 bölüm tutsalarmış. Hatta bir kaç önümüzde ki sene umarım hikayeyi birkaç sezon şeklinde en az 40-50 bölüm tutarlar. Şimdi gelelim oyundaki diğer yenilik ve özelliklere.

F1 2021 Braking Point Hikaye Görevleri

Bölüm 2: İki Oyunculu Kariyer

Bir diğer yenilik iki oyunculu kariyer modu. Formula 1 oyununu tek başına oynamak bazen gerçekten sıkıcı olabiliyor veya yeteri kadar kişi bulamayabiliyorsunuz yarışmak için. Yeni gelen iki oyunculu kariyer modunda arkadaşınız ile duo şeklinde aynı kariyere başlayabiliyorsunuz. Hatta burası da Contracts ve Co-op şeklinde detaylandırılmış. Contracts kısmında arkadaşınız farklı takımdan gelen teklifleri kabul edebilir ve bir rakip gibi yarışabilirsiniz. Co-op modunda ise bir takımdan teklif geldiğinde arkadaşınızda takım arkadaşı olarak diğer takıma otomatik transfer oluyor. Seçim size kalmış, her iki şekilde de keyifli olacağı kesin. Oyunda ki klasik kariyer modu ise varlığını sürdürüyor.

Bölüm 3: F1 Esports

Burası daha çok F1 proları için geçerli ancak sıkı espor takipçilerininde hoşuna gideceği bir bölüm. F1 2020’de olduğu gibi F1 2021’de de resmi bir espor turnuvası düzenlenecek. Henüz detayları belli değil, 2021 kış sezonunda elemeler başlayacak. F1 2020 Esports serisine 16 yaşından büyük herkes katılabiliyordu, muhtemelen bu durum F1 2021 içinde geçerli olacaktır.

F1 2021 Esports

Bölüm 4: F1 2021 Multiplayer

F1 2021 Multiplayer bölümünü geçtiğimiz yıllardan çok farklı değil. Bu bölümde yine haftalık etkinliklere, dereceli yarışlara veya oluşturulan liglere katılabiliyoruz. Tabi bunun yanı sıra kendi ligimizi de kurabiliyoruz. Topluluk veya arkadaş grubunuzla oluşturulan ligler oldukça keyifli oluyor. Katıldığımız veya mücadele ettiğimiz tüm etkinlikler için bir takvimde mevcut yine oyunda. Yarışları kaçırmamak önemli tabi zira yarışta bulunmamak diğer oyunculara da kötü hissettiriyor. Asıl amaç rekabet!

Bölüm 5: F1 2021 My Team Modu

F1 2020 oyunu ile hayatımıza giren My Team modunda da yenilenmeler mevcut. Araç geliştirmeleri kısmında yapılan görsel değişiklikler gayet hoş olmuş. Ayrıca antreman kısmı da daha eğlenceli hale getirilmiş. Artık antrenman kısımlarında bize verilen görevleri yerine getirerek kaynak puanlarının yanı sıra R&D bonusları da elde ediyoruz. Bu görevler bizim oynaşımızı da geliştirmesi için oldukça yerinde geliştirmeler olmuş. Görevleri tamamlamak zaman zaman bir hayli zor olabiliyor. Yarış anında görev ilerlemesi anlık olarak görülebiliyor ve belirli ölçümler ile ne yapmanız gerektiğini anlayabiliyorsunuz. Oyunda yeniyseniz yapay zekayı 70’den yukarı almamanızı öneririm.

Bölüm 6: F1 2021 Mağaza

Mağaza kısmı geçen seneden de bildiğimiz gibi. Mağazada yer alan eşyalar haftalık olarak yenileniyor ve PitCoin ile satın alınabiliyor. Podyum Pass F1 2021’de de mevcut. Oyunu çok fazla oynuyorsanız Pass almanız mantıklı bir seçim olabilir. Podyum Pass 9.000 PitCoin ve passı bitirdiğinizde oyun 7.500 PitCoin’i size geri veriyor. 11.000 PitCoin ile 2 sezon Podyum Pass satın alabilirsiniz. PitCoin’leri oyun içerisinden steam bakiyeniz ile satın alabilirsiniz, fiyatlandırmayı yorumlamayı size bırakıyorum 🙂

Bölüm 7: Yapay Zeka

F1 2020’yi çok uzun süre olmasada yeni direksiyon seti aldığımda orta süre deneyimledim. Zaman zaman kariyer modunda rakiplere vurarak geçiyordum ve bunu özellikle yarış başında yapıyordum. İşte bu durumu F1 2021’de yaptığınızda kendinizi birden kasap lobide bulabiliyorsunuz. Yapay zekanın bu konuda acıması yok bir anda sağdan soldan size saldıran araçlara rastlayabilirsiniz. Sanki biraz agresif olmuşlar gibi ama siz rakiplere dokunmadığınız sürece yapay zeka sizi pek ellemiyor. Tabi bu durum arkadaki rakibi geçmenizi zorla engellemeye çalıştığınızda pek geçerli olmuyor. Bir süre sonra yapay zeka gayet insani bir şekilde yeter bu kadar diyip senmisin yol vermeyen diyerek sizi biçmeyi deneyebiliyor.

Bölüm 8: Görsel Yenilenmeler

Yılların geçmesi, teknolojinin gelişmesi ve tabii ki Electronic Arts bütçesi sayesinde oyunun görsel olarak çok daha iyi göründüğünü söyleyebiliriz. RTX serisi bir ekran kartına sahipseniz oyunun Ray Tracing desteklemesini de es geçememiz lazım. F1 2020 oynarken de oyun görsel olarak gözüme hoş geliyordu ancak F1 2021 görsel olarak çok daha iyi bir oyun olmuş. Ray Tracing’in getirdiği görsel yansıma oyuna farklı bir hava katmış ve Formula’nın o ihtişamını 2ye katlamış.

Ray Tracing yenilemesi en büyük yenilenme olsada yukarıda ki bölümlerde paylaştığımız görsellerde olduğu gibi oyunun genelinde de ciddi bir görsel yenilenme mevcut. Menüler, geliştirmeler, oynanış ve arayüz değişiklikleri gerçekten hoş olmuş. Tüm bu görsel yenilenmelerden nasibini alan birde lastikler mevcut. Oyunu oynarken lastiklerde gerçekleşen aşınmayı görebiliyorsunuz.

Bölüm 9: Genel Değerlendirme

Serinin daha önceki oyunlarını denemek içinde olsa oynamışımdır. Direksiyon seti satın almamdan sonra F1 2020 oyunu en uzun süre oynadığım F1 oyunu ancak F1 2021 oyunu bana farklı bir tat verdi. Oyuna yeni eklenen Braking Point hikaye modunu oldukça fazla sevdim sanırım. Bir diğer çok beğendiğim nokta yenilenen antreman seanslar. F1 2020’de de antreman modlarında farklı görevler vardı puanlar alıyorduk ancak F1 2021’de anlık göstergeler ile farklı görevler verilmesi daha güzel olmuş. Görevleri yapmaya çalışırken oyuna kendinizi kaptırıyorsunuz ve anlık gösterge ile takip edebildiğiniz için rekabete kendinizi daha çok kaptırıyorsunuz. Benim zaten bir oyundan en büyük beklentim rebaketi karşılaması ve F1 2021 bunu benim için tamamen karşılıyor. Yeni R&D geliştirme süreci daha tatlı ve dataylı. Multiplayer modu için çok fazla birşey söyleyemeceğim çünkü o seviyede bir F1 oyuncusu değilim. Ben daha çok akşamları kafa dağıtmak için geçiyorum direksiyon başına.

Eleştirmem gereken konulardan biri yapay zekanın agresifliği. Bu bizi daha dikkatli yarışmaya itsede zaman zaman kontrolden çıkabiliyorlar. Biraz iyi biraz kötü. En büyük eleştiri ise oyunun fiyatına geliyor. Ah Codemasters F1 2020’de ne güzel yerel fiyatlandırma yapmıştı. EA Games etkisini en çok fiyatta görüyoruz. Oyun yurtdışında 60$ fiyat etiketine sahipken Türkiye’de 420 TL’ye satılıyor.. Oyun fiyatını hakediyor mu değerlendirmesi yapamıyorum bile çünkü tüm oyunlar çok pahalı. İndirimleri beklemek şart..

Tüm bunları toparladığımızda F1 2021 eğer yarış oyunlarını seviyorsanız mutlaka oynamanız gereken bir oyun. Zaten ben bunu söylemesemde çoğu F1 hayranı arkadaş oyunu satın aldı, kimisi çoktan kariyerlerini kastı bile. Ama başlamak istiyorsanızda F1 2021 ile yani serinin en yeni oyunu ile başlamanızda fayda var. F1 2020 hala oynanabilir, indirimlerde yakalanırsa satın alınabilir potansiyele sahip bunuda eklemek istiyorum.

Umarım F1 2021 inlemesi ile oyunun detayları hakkında yardımcı olabilmişimdir. Sorularınız var ise bize sosyal medya adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

F1 2021 Satın Al

Steam
Xbox
PlayStation

İlginizi Çekebilir: https://gamerbase.org/f1-2021-braking-point-hikaye-gorevleri/

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin